Jaké máte doma osvětlení?

Jaké světlo je příjemné?

Umělé osvětlení by mělo mít dostatečnou intenzitu, přičemž by na druhou stranu nemělo být nepříjemně ostré. Mělo by vyzařovat teplé a měkké světlo s lehce nažloutlým nádechem, které svým charakterem připomíná světlo denní. Takové světlo je pro náš zrak přirozené a působí na nás pozitivním dojmem. Naopak působení bílého světla s modravým odstínem v nás vyvolá nepříjemný pocit zimy.
Ideálně se jeví kombinace měkkého a bodového osvětlení. Měkké světlo by díky svému pozitivnímu vlivu mělo být umístěno tak, aby rovnoměrně osvítilo celý interiér.
stropní osvětlení
Bodové světlo by naopak mělo být nasměrováno tak, aby osvítilo pouze určitou část místnosti či jen určitý zajímavý objekt- květinu, polici s knihami nebo například schodiště. Jeho intenzita by měla být nižší, neboť jeho účelem je pouze napomáhat při orientaci nebo vyniknutí zvláštních zákoutí. Každopádně by se nemělo využívat jako centrální osvětlení, protože v interiéru způsobuje velké kontrasty a přechody ze světla do stínu.

osvětlení stolku
Světlo do každého pokoje

V každé místnosti našeho domu by mělo být umístěno alespoň jedno centrální světlo. To nemusí být v provozu celý den, ale hodí se například při úklidu, večeři či jiné činnosti, která vyžaduje dostatek světla. V kuchyni by tak neměl chybět jak centrální zdroj světla, tak ani světlo, které dostatečně osvítí pracovní plochu. V obývacím pokoji je vhodné doplnit centrální stropní světlo o nástěnná svítidla s měkkým světlem, díky nimž vytvoříme příjemné domácí prostředí s dostatkem světla. Pro pohodlné čtení v křesle se hodí regulovatelné stojací lampy. V koupelnách se často setkáme s centrálním světlem doplněným o svítidlo nad zrcadlem, či po jeho stranách.
stojací lampa
Do prostor, kde trávíte jen krátký čas, použijte silnější úsporné žárovky, které dokáží dodat dostatek světla. V kuchyni, komoře, spíži, předsíni ale ani na WC byste neměli na světlo zbytečně čekat, a proto se ideálně jeví LED diody.

Jaké máte doma osvětlení?
Ohodnoťte příspěvek